Åpning av Friluftslivets år 2025 på Nøisomhed i Molde
Praktisk info
Dato: 18.01.25
Tidspunkt: 14:00 - 17:00
Adresse: Fannestrandvegen 120, 6419 Molde, Norge
Forening: Risken sopp- og nyttevekstforening
Region: Møre og Romsdal
Pris fra: Gratis
Arrangementet er stengt for påmelding
Tur i Retiroskogen, aktiviteter, bål og stand med Risken på Nøisomhed
Velkommen til åpning av Friluftslivets År 2025 med aktiviteter og bål på Nøisomhed i Molde lørdag 18.januar fra kl 14-17. Risken stiller med stand og servering av soppsuppe.
Vi deltar på også på ordførertur i Retiroskogen (start kl. 14.15) med orientering underveis om treslag i skogen, artsmangfold m.m.
Sted: på Nøisomhed, ved sjøen sør for renseanlegget / «korona-teste-stasjonen» i Molde. Her er lokalene til DNT Romsdal (Friluftsbrygga), Storbåtnaustet til Romsdal kystlag og Moldespeiderne er godt i gang med å sette opp sitt aktivitetsnaust.
Klokkeslett: 14-17
Dato: lørdag 18.januar
Kl 14 er det åpning hvor ordfører Trygve Grydeland åpner Friluftslivets År 2025 med å tenne bål. Arrangementet fortsetter videre med ulike aktiviteter man kan delta på. Det blir blant annet:
* Ordførertur i Retiroskogen og nedom Stikk UT post på Retiro. Start fra Friluftbrygga kl 14:15. Underveis på turen blir det orienteringer fra Retiroparkens Venner. Risken sopp- og nyttevekstforening, samt Birdlife Møre og Romsdal informerer om ulike arter, tresorter og fugleliv som finnes i Retiroskogen.
* Bål tennes flere steder på tomta på Nøisomhed (sør for renseanlegget). Ta med egen grillmat og grillpinne.
* Aking dersom snøforholdene tillater det (ta gjerne med eget akebrett).
* Delta på speideraktiviteter.
* Naturquiz om bål og allemannsretten.
* Informasjon om kystkultur og Storbåtnaustet til Romsdal kystlag er åpent.
* DNT Friluftbrygga er åpen med servering av kaffe.
* Workshop med naturmaterialer i Friluftsbrygga i regi av DNT Romsdal og Ingunn Eidsæter med Naturkunst.
* Luftgeværskyting med Molde jeger og fiskeforening fra kl 14-16.
* Stikk Ut posten på Retiro bemannes og det tennes bål her også.
* Ulike stands ved Friluftsbrygga / Storbåtnaustet / Aktivitetssnaustet på Nøisomhed.
* Informasjon om ulike friluftslivsorganisasjoner, BUA utlånsordning og Friluftslivets År 2025.
Informasjon om aktiviteter oppdateres fortløpende.
Arrangører er:
* DNT Romsdal
* Romsdal kystlag
* Moldespeiderne
* Molde Jeger- og Fiskerforening
* Risken sopp- og nyttevekstforening
* Birdlife Møre og Romsdal
* Retiroparkens Venner
* Moldemarkas Venner
* Molde kajakklubb
* Friluftsrådet Nordmøre og Romsdal
* Molde kommune
* Møre og Romsdal fylkeskommune
Ankomst og parkering.
Ta av fra hovedveien der du kjører ned til renseanlegget til Molde kommune («korona-teste-stasjonen» og Fjærestua. Benytt parkeringsplassen nord-øst for renseanlegget på Nøisomhed. Vi oppfordrer til å ta buss (busstopp ved Fjærestua på sørsiden av hovedveien og ved Bunnpris Kviltorp på nordsiden av veien), komme gående, samkjøre, sykle eller annet, da det er begrenset med parkeringsplasser. Det er mulighet for parkering oppe ved Kunstgressbanen for så å benytte kulverten ved Fjærestua for trygg «kryssing» av veien, samt at det er noen parkeringsplasser borte ved Retiro.
Dette arrangementet er støttet av Miljødirektoratet.